ŁUPASZKA 1939
  • ŁUPASZKA 1939

ŁUPASZKA 1939

10,00 zł
Brutto

Najniższa cena z ostatnich 30 dni:

Scenariusz Sławomir Zajączkowski, rysunek Krzysztof Wyrzykowski, konsultacja historyczna dr Tomasz Łabuszewski, Kazimierz Krajewski

Ilość
Ten produkt nie jest już dostępny w sprzedaży.

Publikacja została wzbogacona o obszerny (42 stronicowy) suplement historyczny napisany przez Mariusza Bechtę i Wojciecha Muszyńskiego.

Korzystając z materiałów źródłowych - wspomnień, relacji, pracy prof. Tomasza Strzembosza (Saga o Łupaczce), autorzy na kartach komiksu starali się wiernie odtworzyć szlak bojowy 110 rezerwowego Pułku Ułanów; z pietyzmem pokazać militarne detale walczących stron oraz obyczajowe i historyczne tło wojny polsko-bolszewickiej z 1939 roku (przekroczenie przez Sowietów granicy w Stołpcach, bitwę pod Kodziowcami, obronę Grodna). Powstał komiks zrealizowany w konwencji fabularyzowanego dokumentu.

Szczególna rolę poświęcono tytułowemu bohaterowi, w komiksie znalazło się miejsce na pokazanie jego rodziny i słynnego rajdu do wolnej Polski w 1919 r.

Postać Jerzego Dąmbrowskiego, legendarnego kresowego zagończyka, stała się symbolem bezkompromisowej, prowadzonej do końca walki z sowieckim agresorem.

Bohater wojny lat 1919-1920, w 1939 r. już pięćdziesięcioletni i dość schorowany (astma, otwierające się rany wojenne), nie zawahał się w obliczu wojny przyjąć nominacji na dowódcę 110 rezerwowego Pułku Ułanów. Tocząc nierówny bój ze znacznie silniejszym przeciwnikiem, wykazał się niezwykłą wprost wolą walki. Nawet wtedy, gdy bierną postawę wobec sowieckiego agresora zalecało naczelne dowództwo Wojska Polskiego, a poczucie bezsilności i brak nadziei na zwycięstwo sprawiły, że większość oddziałów rezygnowała ze zbrojnego oporu, "Łupaszka", pozwoliwszy odejść tym, którzy chcieli zaprzestać walki, nie złożył broni. Podobnie jak dwaj inni żołnierze jego pułku, legendarny mjr Henryk Dobrzański "Hubal" i adiutant pułkowy rtm. Witold Biliński, gotów był, tak długo jak się da, kontynuować walkę. Tę decyzję przypłacił męczeńską śmiercią z rąk Sowietów.

Producent
Instytut Pamięci Narodowej
Ilość stron
96
Oprawa
miękka
Papier
offsetowy
Druk
czarno-biały
Opinie (0)
Na razie nie dodano żadnej opinii.